Idősebb korban már egyáltalán nem meglepő, ha az embernek fáj a háta, dereka vagy a térde. A térd rendkívül összetett, főleg az anatómiai adottságaiból kifolyólag. Éppen ezért, a fájdalomnak is igen sokféle fajtája lehet. A www.gyogytornaszom.hu weboldalon található útmutató is kitér erre. A térdfájdalom több helyen is jelentkezhet, hiszen ki tud sugározni a környező szövetekbe. A leggyakrabban a fasciák és inak feszessége okozza a kellemetlen tüneteket. Súlyosabb esetekben a meniscusok (gyűrűporc) kopása vagy sérülése áll a háttérben. A szakértők ahhoz, hogy pontos diagnózist állíthassanak fel a térdfájdalommal kapcsolatban, röntgenfelvételt kérhetnek.
A felvételen tökéletesen látszódnak majd a csontok, az azokat körbevevő ízületek és porcok. A röntgenen még a meszesedés és porckopás is kivehető. Amennyiben a fájdalom a térd belső oldalán jelentkezik, akkor az oldalsó térdszalag húzódására, nyúlására vagy szakadására kell gondolni. Ha a fájdalom pihentetésre csökken és nem jelentkezik túl erősen, akkor a sportolást és a nehéz fizikai munkát pár napig célszerű hanyagolni. A pihentetés fontos, hiszen, ha valaki nem veszi elég komolyan a térdfájdalmat, akkor duzzanat és gyulladás is kialakulhat a bursában.
Mikor célszerű felkeresni egy gyógytornászt?
Ha a térdfájdalom 1 hét után sem enyhül pihentetés hatására, akkor nem szabad vele tovább várni. Muszáj felkeresni egy gyógytornászt, aki erősítő és nyújtó gyakorlatokkal segít helyrehozni a térd körül lévő izmokat, ízületeket. Előfordulhat, hogy a térdfájdalom a térd hajlításánál jelentkezik. Ez általános és tipikus tünete a porc, térdkalács és szalagok problémáinak. Azonban a differenciáláshoz mindenképpen szakemberre van szükség, aki megfelelő mozgásvizsgálat és funkcionális tesztek után létrehozza a rehabilitációs tervet.
Előfordulhat, hogy szükségünk lesz reumatológusra, ortopéd-szakorvosra, gyógytornászra és mozgásrehabilitációs szakorvosra is. A térdfájdalom futás közben is jelentkezhet. Ezt szokták még futótérdnek is nevezni, ami a comb- és farizmok gyengeségéből, meg a rossz lábtartásból adódhat. Ilyen esetben érdemes a túlterhelt izmokat lelazítani és megtanulni a helyes futómozgást. Ezzel elkerülhetjük hosszabb távon a komolyabb térdsérülések kockázatát.
Mikor érezhetünk még térdfájdalmat és miért jelentkezhet?
A guggolás közben érzett térdfájdalom rendkívül hasonló ahhoz, amikor futás közben jelentkezik a kellemetlen érzés. Ez általában terhelés során fordulhat elő. A fájdalom sajnos lehet rendkívül intenzív és erős is, főleg akkor, ha az adott ízületben gyulladás van. Ha guggolás közben csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudunk felállni segítség nélkül, akkor gondolnunk kell a meniscusok és a porcgyűrűk érintettségére is.
Ha a fájdalom vagy a gyulladás fokozódna, akkor mindenképpen keressünk fel egy gyógytornászt, aki segít feltárni a lehetséges okokat és megfelelő kezelést nyújt számunkra! A térdfájdalom egyáltalán nem játék, ezért ne hanyagoljuk el a mindennapokat megkeserítő tüneteket!